.: Pavolmaria :.

Námety na melodický zvonček

Muzikalnyj zvonok - AT90S2313

Táto konštrukcia je konštrukciou ruského autora. Ako základ používa procesor AT90S2313-10PI. Používa 10 MHz kryštál. K dispozicii je zdrojový súbor asm.

Odkazy

Muzikalnyj zvonok - AT90S2313 - http://svv.on.ufanet.ru/ring.htm

Wavetable Melody Generator - ATtiny45

Táto konštrukcia je konštrukciou japonského autora. Ako základ používa procesor ATtiny45. Konstrukcia je maximálne jednoduchá a okrem procesora používa iba reproduktor s dvoma 33 ohmovými odpormi pri napajaní 5V, ktoré pri napájaní napatím 3,3V môžete vynechať. K napájaniu je pripojený 10 uF kondenzátor. Melódiu hrá stale dookola. Projekt obsahuje aj zdrojáky, ale nepodarilo sa mi ich skompilovat. Naštastie je tam aj hex súbor, ktorý obsahuje melódiu pre Elišku. Melódia sa zapisuje do jednoduchého textového formátu. Potom túto melódiu môžeme pomocou skriptu napísaneho v jazyku perl mel2asm.pl previest na súbor asm. Tak isto je možnosť previesť melódiu v súbore wav do na súbor asm, ktoré obsahuje dáta melódie pre procesor.

Programovanie poistiek a kódu

avrdude -p t45 -c avrsplpt -u -U hfuse:w:0xdd:m
avrdude -p t45 -c avrsplpt -u -U lfuse:w:0xc1:m
avrdude -p t45 -c avrsplpt -U flash:w:mg.hex

Kontrola poistiek

avrdude -v -p t45 -c avrsplpt -U hfuse:r:high.txt:r -U lfuse:r:low.txt:r

Prevod melódie na asembler z textového formátu

perl mel2asm.pl < mel2.txt > mel2.asm

Prevod zvukovej vzorky na asembler z wav súboru

perl wav2asm.pl > melody.asm

Odkazy

Wavetable Melody Generator - ATtiny45 - http://elm-chan.org/works/mxb/report_e.html

Zvonec AVR - ATtiny13P

Táto konštrukcia je konštrukciou slovenského autora. Ako základ používa procesor ATtiny13P. Napájaný je z klasického zvončekového rozvodu 8V. Zo zvončekovým tlačidlom treba dať paralélne diódu, nakoľko v prípade, že nie je táto dióda použitá, zvonec zvoní iba pri stlačenom tlačidle. K zvončeku nie sú k dispozícii zdrojové kódy ani hex súbor. Výhodou je, že si môžete objednať naprogramovaný procesor a plošný spoj od autora.

Odkazy

Zvonec AVR - ATtiny13P - http://amater.host.sk/zvonecAVR.html

Na vrch stránky