.: Pavolmaria :.

Bez priateľov nemáš nič!

Žil raz jeden malý chlapec, ktorý mal veľmi zlú povahu. Otec mu dal vrecko klincov a povedal mu, že vždy, keď sa nahnevá, nech zatlčie jeden klinec do plota vzadu za domom. Prvý deň chlapec zatlkol do plota 38 klincov. Za niekoľko týždňov sa naučil kontrolovat svoj hnev a počet zatlčených klincov sa postupne znižoval. Zistil, že je jednoduchšie ovládať zlosť ako zatĺkať klince do plota.
Nakoniec prišiel deň, keď sa chlapec ani raz nenahneval. Povedal to otcovi a otec mu navrhol, aby teraz chlapec vytiahol vždy jeden klinec, keď sa za celý deň ani raz nenahnevá. Dni sa mínali a chlapec po case mohol povedat otcovi, ze v plote nezostal ani jeden klinec.
Vtedy zobral otec chlapca za ruku a zaviedol ho k plotu. Tam mu povedal: "Urobil si dobre, chlapče, ale pozri sa na diery v plote. Ten plot uz nikdy nebude taký, aký bol. Keď povieš niečo v hneve, tak to zanechá práve takéto jazvy.
Ako keby si zabodol do človeka nož a vytiahol ho. Nezaleží na tom koľkokrát povieš ľutujem, nejaká rana predsa zostáva. Rana sposobená slovom bolí rovnako ako fyzický úder. Priatelia sú vlastne veľmi vzácne drahokamy. Žijú s tebou a podporujú ťa vo všetkom. Vypočujú ťa, ak máš starosti, pochvália ťa a vždy sú ochotní otvoriť ti svoje srdce."
Ukáž svojim priateľom, ako veľmi ti na nich záleží. Možeš to urobiť nasledujúcimi slovami. Ale nezabudni aj iným spôsobom myslieť na svojich priaťelov.
Si môj priateľ a ja si to veľmi vážim! Odpusť mi, prosím ťa, ak som niekedy nechal v tebe jazvu.
Na vrch stránky